Ókori keltetők. A baromfi mesterséges keltetése már i.e. több mint 1000 évvel kialakult a kínai és egyiptomi civilizációkban. A kínai keltetési rendszer kétféle módszerre épült. Az egyikben a tojásokat érlelődő trágyarakás tetejére helyezték és alommal takarták. A fermentáció hője elegendő volt a keléshez. A másik eljárás szerint az agyagtapasztású kosárüstben elhelyezett és szalmával takart tojásokat faszénparázzsal melegítették.
Az ókori Egy/ptomban ugyancsak többféle módszert használtak a mesterséges keltetésre. Egyik keltetőtípusuk akár 300 000 tojás befogadására is alkalmas volt. Ez sártéglából épült, központi folyosóra nyíló kemencékből és alatta elhelyezett tojásoskamrákból álló épület volt (45. ábra). A keltetői munkás a folyosóról fűtött, és kezelte a tojásokat, ill. a csibéket. Szárított tevetrágya égetésével szolgáltatták a szükséges meleget, amelyet - minthogy a hőmérőt még nem ismerték - érzékelés alapján szabályozták. Keltetési módszerüket titokként őrizték, és az nemzedékről nemzedékre szállt. Az ókori Egyiptomban bérkeltetést végeztek; három termékeny tojás után két csirke a keltetőt illette. E módszer hatékonyságát az is bizonyítja, hogy 1958-ban még néhány kemence használatban volt Egyiptomban, és - termékeny tojásra vetítve - 70% körüli kelési eredményt adott. Ezek azonban csak Egyiptomban váltak be, már a nagyobb hőingadozású olaszországi klímában sem sikerült még 50%-os kelést sem elérni.
45. ábra ősi egyiptomi keltetőház
Napjainkban is megtalálhatók Egyiptomban a másik ősi típus, az agyagbarlangba épített változat keltetői. A 46. ábra képei egy 50 000 tyúktojás kapacitású, elektromos áram és gépek nélkül működő, igen jó eredménnyel dolgozó keltetőt mutatnak be. Ma is úgy funkcionál, mint a fáraók idejében: a tojásokat a padozatra helyezik, olajlámpákkal melegítik és az arc legérzékenyebb pontjához (a szemhéjhoz vagy az állhoz) érintve ellenőrzik a hőmérsékletet. Természetes légárammal szellőztetnek, és naponta négyszer kézzel forgatnak.
Thaiföldön a nap melegének kitett nagy agyagkorsókba, rizspelyva közé rakták a tojásokat. A nap az agyagkorsót felmelegítette, a korsó raktározta és továbbította a tojások részére a szükséges hőt. Távol-Keleten helyenként még ma is előmelegített rizspelyvában keltetik a kacsatojásokat, viszonylag elfogadható eredménnyel.
Mindegyik keltetési módszerben több volt a gyakorlati tapasztalat és ügyesség, mint a tudomány, az eredményesség pedig teljesen az emberi lelkiismeretességen múlott.
A gépi keltetés kezdetét a francia fizikus, Réaumur klasszikus munkája jelentette. Az 1749-ben Párizsban megjelent könyvében a tojások sikeres keltetéséről számolt be. Ezt olyan dobozban végezte, amelyben a hőmérsékletet mechanikusan szabályoz-
ta. Később John Campion 1770-ben speciális termet létesített a tojások keltetésóro, amelyet füstcsöves kazánnal melegített.
Az első amerikai keltető 1783-ban nyílt meg. 1895-ben már gyártották a nagy kapa citású, un. mamut keltetőgépek elődjeit, amelyek 20 000 kacsatojás befogadására voltak alkalmasak.
1911-ben tették meg a kezdő lépéseket az új egységek hozzáépítésével bővíthető keltetőgépek gyártásában. 1922-ben mutatták be Ohióban az első kényszerlégkevoró ses keltetőgépet, és ugyanebben az évben az amerikai Petersime már forgalmazta a/ első, kizárólag elektromos árammal működő keltetőgépét.
A magyarországi keltetőgépgyártás elsősorban a Gergely család nevéhez fűződik. 1948-1961 között számos, különböző kapacitású és konstrukciójú Gergely-féle keltetőgép jelent meg, amelyek igen sikeresek és népszerűek voltak.
A technikai fejlődés, a keltetés biológiájának mind jobb megismerése, továbbá más tudományágak - különösen a mikrobiológia - eredményeinek felhasználása nemcsak egyre tökéletesebb keltetőgép-típusokat alakított ki, hanem mélyreható változásokat hozott a keltetőépületek konstrukciójában, berendezésében, a keltetés egész rendszerében is.
Dr. Bogenfürst Ferenc
A keltetés kézikönyve
kezdőlap